Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci
Zaglavlje
  • Strana
  • 1
  • 2

TEMA: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci
Facebook Twitter Delicious Digg FriendFeed Linkedin Reddit Stumbleupon MySpace Technorati Blogger Wordpress

Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #183

Da bi nam recepti bili pregledniji... .
  • amrino
  • ( Moderator )
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Poruka: 69

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #194

Uh ovo me ceka z par mjeseci, i obavjestvam vas da cu od ove teme apstinirati dok još mogu
  • zgembo
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš junior
  • Poruka: 125
Voditeljica Projekta dojenje je IN
Mama savjetnica za dojenje
Ali i ponosna mama dvoje prekrasne djece

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #250

Dobro operite jabuku i ogulite joj koru. Jabuku naribajte na najsitniji ribež. Dodajte nekoliko kašičica izdojenog mlijeka ili mlijeka koje beba inače pije, promiješajte te kašikicom ponudite bebi.
Isto tako, možete dobro opranu jabuku oguliti, izrezati na ploške i skuhati na pari. Također pomiješajte sa nekoliko kašikica mlijeka i zgnječite vilicom do kašaste konzistencije pa ponudite bebi.
  • Lancheskon
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš početnik
  • Poruka: 55
"Čeljade je čeljade-ma kako malo bilo!" Slon Horton

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #253

Evo nekoliko ideja za kašice:

VOĆNA KAŠICA S RIŽOM

Kada smo jednom uveli jabuku u djetetov jelovnik, žlica kuhane riže idealna je da kalorijski pojača taj voćni obrok.

Odaberite vrstu riže koju želite, operite i skuhajte u malo vode, stalno dolijevajući. Kada je riža kuhana, ukoliko je potrebno odlijte višak vode, pustite da se malo ohladi, te dodajte izmiksano, naribano ili zgnječeno voće po želji (npr. jabuku ili krušku).

Po želji možete dodati malo izdojenog mlijeka ili mlijeka koje dijete inače pije.

PAHULJICE SA MLIJEKOM

Rižine pahuljice sa izdojenim mlijekom ili mlijekom koje dijete inače pije, također čine brz i lagan obrok. U željenu količinu mlijeka umiješajte rižine pahuljice. Pazite na količinu pahuljica jer one brzo "popiju" tekućinu.Toj smjesi možete dodati neku voćku po želji.

VOĆE SA PAHULJICAMA

Isto tako u miksanu jabuku možete dodati žličicu rižinih pahuljica kako bi zgusnuli ili kalorijski pojačali obrok.

Također možete u sokovniku napraviti svježi prirodan sok od voća i zgusnuti ga rižinim pahuljicama.

Osim same riže, rižino mlijeko idealno je kao nadopuna jelovniku djeteta. Budući da je poznata visoka alergenost kravljega mlijeka , stručnjaci naglašavaju da ga je bolje u djetetov jelovnik uvesti što kasnije. Mnogi roditelji nalaze se u nedoumici s kojim mlijekom napraviti razne kašice. Rižino mlijeko idealno je za tako nešto. Tako starijem djetetu možete ponuditi pšenični griz, (nikako prije napunjenih 8 mjeseci), kuhan na rižinom mlijeku. Kako je rižino mlijeko prirodno slatkastog okusa, kašica će biti ukusna i bez dodatnog zaslađivanja.

Ipak uvijek imajte na umu da rižino mlijeko nipošto ne može biti zamjena, kako za majčino, tako ni za dojenačke formule. Dijete uvijek mora dobiti količinu mlijeka koje i inače pije.

Velik je izbor rižinih mlijeka u našim dućanima. Rižino mlijeko možete spremiti i sami kod kuće. Osim što je znatno jeftinije od kupovnog, biti ćete sigurni da je svježe i bez konzervansa.

RIŽINO MLIJEKO IZ KUĆNE RADINOSTI:

Sastojci:

1/2 šalica riže (najbolje integralne iz bio uzgoja)

5-6 šalica vode

oko 2 cm kombu alge (može se kupiti u dućanima zdrave hrane)

Postupak:

Riža se kuha oko sat i pol zajedno s algom pa procijedi kroz gazu. Ukoliko vam je mlijeko prerijetko, štapnim mikserom ili visokim mikserom dobro sameljite malu količinu riže. Ukoliko vam se učini pregustim za vaš ukus, jednostavno ga razrijedite vodom.

Alga se rižinom mlijeku dodaje kako bi bilo probavljivije, ali i da bi ga se obogatilo mineralima. Kod spravljanja rižinog mlijeka također možete i prema vlastitom ukusu mijenjati vrstu riže od koje ga pripremate, pa čak i kombinirati vrste riže.

Po želji i potrebi možete u mlijeko ili kašice dodavati rižin slad, ali budite oprezni i uvijek provjerite sadržaj jer neke vrste slada sadrže glutenske elemente i nisu primjerene za sami početak dohrane.

(roda.hr)
  • Lancheskon
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš početnik

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #254

PROSO

Proso je još jedna žitarica izvanredne prehrambene vrijednosti, a idealna za početak dohrane jer ne sadrži gluten. Proso je najstarija čovjekova hrana još iz kamenog doba, koja je razvojem civilizacije i otkrivanjem novih žitarica, nepravedno počela zauzimati sve manje mjesta u prehrani.

Proso sadržava 72,9% ugljikohidrata, 9,9% bjelančevina i 2,9% masti. Od minerala tu su kalij, fosfor, magnezij i željezo te gotovo sve skupine vitamina B.

Proso za prehranu ljudi mora biti očišćen od ovojnice. Kuha se slično kao riža, jedan dio prosa sa tri dijela vode, 15-20 minuta. U dućanima postoje i prosene pahuljice koje imaju jednaku hranjivu vrijednost a kuhaju se puno brže.

Ova se žitarica može pripremati na mnogo načina. Može koristiti u obliku kaše za doručak ili kao osnova za mnoge zdrave i ukusne kreme i pudinge.

Proseno brašno se može koristiti uz druga brašna i za "vezivanje" jela umjesto bjelanjka, budući da sadrži u velikim količinama dobro topljiva vlakna koja tom brašnu daju odlično svojstvo vezivanja.

DORUČAK - PROSENA KAŠA I VOĆE

U jedan decilitar rižinog mlijeka zakuhajte jednu i pol jušnu žlicu prosenih pahuljica, te kuhajte jednu minutu. U kuhano dodajte zgnječenu bananu (ili neko drugo voće po želji). Zdrav i vrlo zasitan doručak.

PROSO SA POVRĆEM

Skuhajte proso sa vodom u omjeru jedan prema tri, i kuhajte minimalno 20 minuta. Kad je kuhano ubacite kuhanu zgnječenu mrkvu (ili neko drugo povrće ovisno o tome što ste već uveli u prehranu) i dobro izmiješajte. Začinite sa malo maslinovog ulja.

PROSENA JUHA (za stariju djecu i odrasle)

Na žlici maslinovog ulja pirjati pola male glavice luka sitno kosanog. Na to dodati mrkvu, narezanu na listiće i još malo pirjati. Naliti vode i kuhati.

Soli po želji. Kad je mrkva već skoro skuhana, dodati dvije žlice prosa i ostaviti da se skuha do kraja.

DESERT OD PROSA - ZA ČITAVU OBITELJ

150 g prosa

2 čaše soka od jabuke

100 g rižinog slada

1 dl vode

Proso pomiješajte s voćnim sokom, dodajte vodu, mrvicu soli i kuhajte na laganoj vatri, miješajući. Kad se ohladi dodajte slad.

Starijima možete ukrasiti tučenim biljnih vrhnjem. Sve zajedno pospite sjeckanim voćem po želji.

(roda.hr)
  • Lancheskon
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš početnik

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #287

ja sam krenula s jabukom, kuhanoj na pari. Potom sam uvela griz ili petit keks da malo zasladi jabuku.
Potom sam kombinovala mrkva jabuka.
Sada smo vec na raznolikijem meniju:
banana i jabuka sa ili bez griza
mrkva, pilece meso, malo maslinovog ulja
krompir, mrkva, cvjetaca, maslinovo ulje
sve vise i vise cemo prosirivati jelovnik, a kako idemo u ljeto, radujem se svjezem vocu i povrcu, plus za razlog vise, dedo i nana imaju svoj vrt i sve domace
  • suncokret
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš početnik
  • Poruka: 17

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #289

sunockret, griz i petit keks su gluten pozitivna hrana...gluten se zbog potencijalnih alergija ne treba uvoditi prije najmanje 8 mjeseci (na žalost prošli smo horor na klinici zbog glutena, pa na njega pušem kao na vrelo mlijeko)
pošto si rekla da beba ima 7 mjeseci, predpostavljam da si tek sad počela davati?
  • Lancheskon
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš početnik

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #291

e vidis, iako mi je ovo drugo dijete opet covjek nikad da bude pametan. Ja sam se vodila tablicom dohrane i tu pise da se griz smije davati vec sa 6 mjeseci. Idiot glupi nije primjetio da lijepo pise kukurzni a ne psenicni koji sma ja davala (dajem) Iskreno, totalno sam zaboravila na gluten, jos kod kupovnih kasica dobro gledam da pise bez glutena.
dajem joj to cca mjesec dana, pa se nadam da bi do sada primjetila da nesto ne stima?

Tablica dohrane:

Žitarice
1. kukuruzna krupica (griz), kukuruzno brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice, proso (6 mj.)
2. pšenično brašno ili krupica(griz), ječam, raž, zob (8 mj.)
3. kruh, dvopek (10 mj.)
4. tjestenina (11 mj.)
5. miješane žitarice, dojenački muesli (12 mj.)

Voće
1. kruške, jabuke (6 mj.)
2. banane, marelice, breskve, šljive, trešnje (7 mj.)
3. agrumi (naranča, grejp, limun) (10 mj.)
4. koštunjavo voće (orah, lješnjak, badem) – mljeveno, kupine, jagode, borovnice, maline (12 mj.)

Povrće
1. mrkva, koraba, tikvice, (6 mj.)
2. krumpir, cikla, mahune, brokula, buća (8 mj.)
3. grašak, repa, rajčica, (9 mj.)
4. kupus, kelj, poriluk (10 mj.)
5. leća, grah špinat, blitva (12 mj.)

Meso
1. bijelo pileće i pureće meso, janjetina
2. teletina, kunić (7 mj.)
3. tamno meso peradi (8 mj.)
4. junetina, govedina (9 mj.)
5. svinjetina, suhomesnati proizvodi, iznutrice (13 mj.)

Riba
1. bijela riba, pastrva (7 mj.)
2. plava riba (13 mj.)

Jaja
1. žumance (10 mj.)
2. bjelance (13 mj.)

Mliječni prozvodi
1. svježi kravlji sir, skuta (11 mj.)
2. jogurt, kiselo mlijeko (11 mj.)
3. vrhnje (12 mj.)
  • suncokret
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš početnik

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #292

eh da, i ribu sam davala, svjeza pastrka kuhana na pari.
  • suncokret
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš početnik

Odg: Hrana za bebe od 6 do 12 mjeseci prije 3 godina, 5 mjeseci #317

Mene je pedijatar gastroenterolog nalijepio što sam davala sa 8 mjeseci gluten pozitivnu hranu. Na žalost, nalijepe te tek kad dođeš gore, u ovim malim ambulantama imam osjećaj da se dohrani ne daje toliko važnosti, posebno oko hrane koja može biti potencijalno opasna ako se uvede prerano.
Koliko sam ja na kraju skontala prerano uvođenje hrane sa glutenom pogodije kasnijem razvoju alergije na gluten i celijakije...
Izbaci ti njega ako si tek počela radije, bar bih ja tako, a uvedi proso, rižu, kukuruz super klopa, a njima je svejedno ionako su to prvi ukusi koje probavaju u životu:)
  • Lancheskon
  • ( Korisnik )
  • VAN MREŽE
  • Forumaš početnik
  • Strana
  • 1
  • 2
Moderatori: Jasna
Vrijeme za pravljenje stranice: 2.42 sekundi

Nedavno uključeni